Kāzas

Šeit esmu padalījies ar savu pieredzi kāzu vadīšanā un organizēšanā. Zemāk atrodams tās apkopojums, kas ļoti varētu noderēt tiem, kuri vēl tikai plāno rīkot kāzas vai kādu citu svinīgu pasākumu ar līdzīgiem elementiem. Visa šeit publicētā informācija ir aizsargāta ar autortiesībām un tās daļējas vai pilnīgas pārpublicēšanas gadījumos, obligāti nepieciešama atsauce uz http://www.pasakumiarodzinu.lv kā informācijas avotu.

 

Kas ir kāzas?

Svēts, emocionāls rituāls. Tas būtu īsākais skaidrojums, kādu varu noformulēt. Ja man šī diena būtu jāsalīdzina ar kinofilmu, es teiktu, ka tā ir romantiska komēdija – ir mīlestība, ir asaras, ir smiekli. Tai nevajadzētu būt dienai, kura līdzinātos tīrai komēdijai, vai tīrai drāmai – ja šī diena sastāv tikai no nepārtrauktas smiešanās no rīta līdz vakaram vai tikai no nopietnām uzrunām bez viegla humora, tas atstāj nepatīkamu pēcgaršu, liksies ka kaut kas ir bijis par maz vai par daudz. No savas pieredzes kā spēcīgāko un atmiņās paliekošāko šo svētku svinēšanu atceros tās reizes, kad pamatā ir bijusi romantika (uzsvars uz abu cilvēku izvēli būt vienam ar otru kopā) un viegls humors par un ap šo izvēli jeb lēmumu. No šīm emocijām ieteiktu nebaidīties (īpaši vīriešiem), bet gluži otrādi – pieņemt tās un lepoties ar tām, jo, manuprāt, vislielāko drosmi prasa spēja šīs it kā sievišķīgās emocijas izrādīt nevis tās noslēpt. Neapzodziet sevi un izdzīvojiet šo dienu pa īstam!

 

Kāzu datums

Iesaku nepārspīlēt ar datuma izvēli, jo kopumā tam neesmu novērojis pārāk lielu vērtību pašu jaunlaulāto acīs kāzu dienā vai pēc tās, toties sākotnēji to izvēloties tas tiek nereti pārspīlēti specifiski meklēts. Populārie datumi (līdzīgi cipari, vai vienkārši jūlija/augusta nedēļas nogales) vienmēr būs aizņemtāki visiem, līdz ar to arī – grūtāk atrast katras pozīcijas pakalpojuma sniedzēju, bet, ja to dara savlaicīgi (vismaz pus gadu iepriekš, bet vēlams – jau gadu iepriekš), tad problēmām nevajadzētu būt. Ja kāzas iekrīt darba dienā – rēķinieties, ka daļa viesu gribēs ātrāk beigt ballīti un attiecīgi, lai visu vēlamo realizētu būtu ātrāk jāsāk (agrāka ceremonija, agrākas vakariņas). Piektdienās un sestdienās, protams, ar šo nav problēmu. Kā arī gribu iedrošināt apsvērt domu par tieši netradicionālo gadalaiku un datumu izvēli, jo tajos būs daudz iespēju noorganizēt Jūsu pasākumu pavisam citā gaisotnē kā ierasts un, varbūt, tieši zelta rudens, stindzinošs sals vai pavasara pirmais zaļums būs tas, kas Jūsu kāzām piešķirs daļu no unikalitātes.

 

Svinību vieta

Biežākā kļūda izvēloties svinību vietu ir pārāk mazā platība pret plānoto viesu skaitu. Jā, saprotu, ka daudzas nelielas svinību vietas ir ar skaistu apkārtni un/vai interjeru kā arī ar zemāku cenu un tas tās padara pievilcīgas, bet, ja pēc tam muzikanti vai DJ ir jāizvieto zāles vidū un dejām paliek paklāja lieluma laukums – tas arī nekādi neizskatās skaisti un sajūta, ka “nav kur apgriezties” nepamet visu pasākuma laiku. Arī pārspīlēt, protams, nevajadzētu, bet uz vidējām kāzām (50-60 cilvēku) ir nepieciešams deju placis (vismaz 5m x 5 m) un vieta muzikantiem (vismaz 2m x 2m). Turklāt jāņem vērā, ka arī dekorācijas prasa savu platību – ziedi, dāvanu galds utml. Ja deju grīda ir plānota atsevišķā telpā vai zonā – noteikti par to pabrīdiniet vakara vadītāju un muzikantus, jo viņiem ir jāieplāno kas, kā un kur skanēs, tāpat kā noteikti noskaidrojiet vai muzikantiem būs jumts virs galvas, ja deju grīda ir ārpus svinību zāles – lietus gadījumā viss pasākums var pēkšņi apstāties, jo neviens muzikants nepakļaus savu skaņas tehniku izmirkšanas riskam.

 

Ēdināšana

Šeit, protams, daudz ko nosaka pieejamais budžets, un tomēr vienmēr ieteiktu izvēlēties labāk vienkāršāku ēdienu, bet ar augstāku izpildījuma kvalitāti (garšu, apkalpošanu, servisu) nekā izsmalcinātāku ēdienu ar zemāku izpildījuma kvalitāti. Lai to noskaidrotu – iesaku notestēt ēdinātāju sortimentu pašiem (aizejot uz viņu apkalpoto kafejnīcu vai restorānu vai vienkārši pasūtot nelielu daudzumu plānoto ēdienu savam ģimenes galdam). Tāpat ir svarīgi pievērst uzmanību detaļām – piemēram, vai ēdinātāji atbildēs arī par alkoholisko dzērienu izlikšanu uz galdiem un vīna atvēršanu? Jo, situācija, kad ir pateikts pirmais tosts, un būtu jāsaskandina glāzes, bet to nevar izdarīt, jo alkohols ir kastēs kādā blakus telpā, Jums pašiem sagādās satraukumu un neērtus brīžus. Padomājiet par to, lai par katru pozīciju attiecībā uz ēdieniem un dzērieniem būtu kāds atbildīgais (tas tik pat labi var būt arī, piemēram, vedējtēvs vai kāds no viesiem, kurš Jums palīdz) un viņš zinātu, kurā mirklī, kas viņam jāizdara.

 

Vakara vadītājs

Šī persona iedos Jūsu pasākumam “seju”. Viņš vai viņa būs tas, kurš atradīsies notikumu centrā vai tuvu tam gandrīz visu laiku un tāpēc ir ļoti svarīgi, ka Jums šī persona simpatizē un šķiet sirdij un prātam tuva. Lai to noskaidrotu – ĻOTI iesaku satikt viņu dzīvē vai aprunāties ar videozvana starpniecību – ieraudzīt, sadzirdēt un sajust – vai šo cilvēku es vēlos kā savu kāzu prezentētāju. Balss tembrs, valoda, harizma, intelekts, stāja, humora izjūta, jūsu savstarpējā sapratne utt. Tas viss ir tas, kas veido auru un kam Jums būtu jāpatīk no šī cilvēka, lai Jūs priecātos viņu redzēt savā priekšā vai blakus pasākuma dienā – viņš būs Jūsu kāzu vizītkarte dzīvā izpildījumā. Vakara vadītājs ir kā komandas kapteinis vai diriģents, kuram jāredz kopaina, jāspēj sajust publikas noskaņojums un vēlmes. Tas viss nāk ar pieredzi, tomēr arī mazāk pieredzējis vadītājs var labi novadīt pasākumu, ja viņš tam nododas no sirds. Jaunāks kāzu vadītājs, iespējams, būs ar lielāku enerģiju – būs gatavs nepārtraukti “spridzināt”, bet, iespējams, viņam vai viņai nebūs vēl prasme sajust brīdi, kad paklusēt vai apstāties utml. Pieredzējušākam vadītājam, savukārt, varbūt, vairs nebūs tādas enerģijas un atdeves kā viņam pašam bija agrāk, toties būs krietna pieredze un precīzāks vakara izpildījums. Spēcīgs vadītājs, noteikti arī ir gana dārgs prieks – būs jāmaksā vai nu par viņa vārdu, vai par pieredzi, bet kopumā es ticu, ka šī ir vislabākā cenas/efektivitātes izdevumu pozīcija jebkurā pasākumā, jo ar salīdzinoši mazākiem izdevumiem ir iespējams pasākumu pacelt pilnīgi citā līmenī. Par mani kā vadītāju var izlasīt šeit: https://pasakumiarodzinu.lv/par-odzinu/

 

Vedēji

Ļoti, ļoti svarīga kāzu daļa. Vedēji ir šī pasākuma lielākie darbarūķi, kuriem ir vislielākā atbildība un visvairāk pienākumu. Šie cilvēki arī parasti ir ļoti cieši saistīti ar vakara vadītāju. Izvēloties vakara vadītāju, vedēju viedoklis noteikti būtu jāņem vērā, jo tieši vedēji ar viņu strādās un komunicēs visvairāk. Laba doma ir uz pirmo tikšanos ar potenciālo vakara vadītāju paņemt līdzi arī vedējus, vai pat ļaut vedējiem atrast pašiem vakara vadītāju. Vedējus es varētu iedalīt divās grupās – klusie, čaklie darba rūķīši (apmēram 80%-90% gadījumu) un atraktīvie, aktīvie pusvadītāji (dzimuši, lai publiski darbotos un uzstātos – apmēram 10%-20% gadījumu). Otrajā gadījumā ir jāapdomājas, vai vakara vadītājs vispār ir nepieciešams, jo divi kapteiņi uz viena kuģa nav nemaz tik drošs variants. Šajā gadījumā, var tikt piesaistīti viesmākslinieki (čigāni, dejotāji vai tas pats vakara vadītājs uz noteiktu dažu stundu periodu), bet kopumā tas ir liels retums, kad ir iespēja izvēlēties kādu no sev tuvajiem cilvēkiem ar šādu talantu un vēlmi (runāt un uzstāties publiski), tāpēc lielākajā daļā gadījumu, vakara vadītājs tomēr būs noderīgs nevis lieks papildinājums Jūsu pasākumam. Es ieteiktu vedējus izvēlēties tādus, kuri neskaitot Jūsu personiskās simpātijas un saikni ir reizē arī cilvēki, kuriem ir pietiekoši daudz brīvā laika un kuri patiesi priecāsies par viņiem uzticēto atbildību nevis to darīs tikai tāpēc, ka ir neērti atteikt. Un vienmēr atcerieties – neatkarīgi, kurus Jūs izvēlējāties – uzticieties viņiem un atbalstiet viņus, jo tas ir milzīgs apjoms laika un darba, kuru viņi ziedo Jūsu kāzu dienai. Esiet pateicīgi! 🙂 …kā arī – nebaidieties ņemt palīgus – daudzus mazos darbiņus var uzticēt arī citiem cilvēkiem, kas nav vedēji (draugiem un radiem) – daudzi būs priecīgi, ka viņiem arī tiek kāds no uzdevumiem priekš Jūsu lielās dienas.

 

Jaunais pāris

Man ir arī ieteikumi pašam jaunajam pārim 🙂 Proti, Jūs esat pasākuma galvenais iemesls un objekts. Viss, kas notiek, notiek Jūsu dēl un Jūsu vārdā – Jums tam ir atbilstoši jānoskaņojas un atbilstoši jārīkojas. Vislielākās iespējas ieteikmēt pasākumu ir tieši Jums pašā kāzu dienā – ja Jūs būsiet noskaņojušies pozitīvi un svinīgi, šī diena tieši tā arī izdosies, jo to pamanīs un izjutīs pilnīgi visi – pirmkārt, vedēji, otrkārt, viesi, treškārt, pasākumu atbalstošais personāls. Savukārt, ja Jūs kaut kādu iemeslu dēļ būsiet sadrūmuši vai pārāk klusi un kautrīgi, tieši to pašu ķēdes reakciju redzēsiet visos pārējos. Jūsu galvenais uzdevums būtu pašiem noskaņoties uz šīs dienas vēlamo frekvenci un to arī izdzīvot. Ja nepieciešams – uztaisiet ģenerālmēģinājumu aizbraucot uz svinību vietu vai ieejot baznīcā/dz.s.nodaļā, kur notiks ceremonija. To ir vieglāk pateikt nekā izdarīt, bet vismaz centieties un tad jau viss izdosies. Stress un adrenalīns būs jebkurā gadījumā, bet pieejot tam pozitīvi to visu var novirzīt labā virzienā, kas pasākumu izdaiļos un padarīs patiesi dzīvu.

 

Fotogrāfs un video operators

Labs fotogrāfs ir tāds, kurš ir tikpat kā nemanāms, bet reizē ir turpat netālu visu laiku un prot noķert īstos mirkļus. Fotogrāfiem-iesācējiem vairāk ir raksturīgs pārspīlējums – viņi nereti ir redzami pārāk bieži un pārāk daudz, protams, cenšoties savu darbu izdarīt pēc iespējas labāk, bet kopumā tas traucē viesiem vērot jauno pāri un pasākumu īpaši neizdaiļo fakts ka jaunajam pārim kā pielipis visu laiku spieto apkārt fotogrāfs. Tieši pieredzējušie fotogrāfi prot noķert mirkļu no malas (ir taču tāda lieta kā ZOOM) un par šo man kā vadītājam gribētos iedrošināt jauno pāri izrunāties ar potenciālo fotogrāfu – likt viņam saprast, ka mirkļi ir jāķer nevis jāveido (nepārtraukta jaunā pāra apturēšana “uz bildi”). Kāzas nav fotosesija. Fotosesiju, protams, var izdalīt atsevišķi gan ceļā no sarakstīšanās uz svinību vietu, gan pašā svinību vietā, bet visu šo dienu pārvērst par nepārejošu fotosesiju nav vēlams. Fotogrāfam (tāpat kā vadītajam utt.) būtu jāsaprot, ka viņš nav galvenais šajā dienā – jādarbojas ir jaunā pāra un viesu interesēs. Tas nozīmē, ka nevajadzētu likt gaidīt 50-60 cilvēkiem neplānotas liekas 15-20 minūtes, kuri nereti karstumā, ar bērniem un/vai ziediem tā jau noguruši stāv un gaida jauno pāri, lai tikai fotogrāfs varētu safotogrāfēt bildes pie nākamā siena ruļļa vai ozola. Tam ir jāparedz laiks jau gatavojot dienas plānu un par jebkuru novirzi no tā būtu jāinformē vedēji un/vai vadītājs, lai tie tālāk varētu informēt viesus, jo paša jaunā pāra un vedēju interesēs ir tomēr apmierināti viesi, kuri vēlāk vakarā ir gatavi piedalīties svinībās, dejās un aktivitātēs.

 

Muzikanti un DJ

Šī parasti ir lieta, kas vilšanos nesagādā, kaut gan arī vieni un tie paši muzikanti var sniegt diezgan atšķirīgu uzstāšanos un tas var būt ļoti atkarīgs no pasākuma kopējās atmosfēras un publikas aktivitātes. Lai ar muzikantiem viss izdotos, parūpējieties par viņiem 🙂 pabarojiet un ļaujiet sākt darbu pietiekami laicīgi (ap 20:00 – 21:00), jo, ja muzikantu pirmā uzstāšanās ir tikai 22:00 vai vēlāk, viņi var būt neapmierināti, ka balle kavējas un attiecīgi arī ilgāk būs jāspēlē. Viena lieta, ko iesaku izrunāt – fona mūzika vakariņu laikā un vadīšanas/muzicēšanas starplaikos. Visādi citādi labi muzikanti nereti ar šo grēko nepievēršot tam nekādu uzmanību, bet pasākuma atmosfēru tas ietekmē pietiekami, lai neatbilstoša fona mūzika radītu kaut kādā veidā nepatīkamu atmosfēru (par skaļu, par klusu, neīstās dziesmas utml.) DJ izvēlēs gadījumā pārliecinieties, ka personāžs ir gana nopietns, lai nebūtu tā, ka kāzu dienā pie jums ierodas kāds tīnis ar pūkainu bārdiņu, laptopu padusē un pāri pļerkšķošām skandām. DJ būtu jābūt ar zināmu standarta aprīkojumu, vēlams arī gaismu efektiem un bezvadu mikrofonu, ko piešķirt vakara vadītājam. Labs DJ var ballīti iegriezt absolūti ne sliktāk par dzīvo mūziku, citreiz pat labāk, bet viņam tiešām ir jābūt DJ kurš mīl savu darbu un attiecas pret to nopietni.

 

Viesi

Viesi ir Jūsu atbalstītāji, liecinieki un emociju veidotāji kā arī potenciālie pasākuma brāķētāji vai bojātāji. Jauki, pozitīvi viesi ir katra pasākuma organizatora sapnis. Lielākā daļa cilvēku ir kopumā pozitīvi noskaņoti un priecājas par visu ko viņiem šī diena piedāvā. Bet, pēc proporcionalitātes principa, katrā sociālajā grupā parasti ir arī kāds revolucionārs vai piketētājs, kuram neatkarīgi no pasākuma kvalitātes ir asinīs “visu izdarīt pa savam” un nereti šie cilvēki to dara gana skaļi, piesaistot pārējo uzmanību. Pirmkārt, apdomājieties, vai šos cilvēkus ir obligāti jāaicina uz Jūsu kāzām? Otrkārt, ja neplānoti kāds par tādu kļūst pasākuma gaitā – jaunajam pārim ir visas tiesības šim/šiem personāžiem aizrādīt par viņu uzvedību. To var izdarīt pietiekoši pieklājīgi, bet reizē nepārprotami. Tādu viesu nav daudz un negadās bieži, bet, ja gadās, tad nejūtot robežas viņi var sabojāt pat citādi vislieliskāko pasākumu un jaunais pāris vai vedēji būtu tie, kuri viņus var apturēt vislabāk ar korektu, bet nepārprotamu aizrādījumu.

 

Dress code

Šeit gribētu ieteikt tikai vienu lietu – ielūgumos droši norādiet, ja vēlaties, lai vīrieši būtu baltā kreklā vai uzvalkā, ja vien pašiem nav iecerēts kāds cits dress code (tautisks vai ar kādu konkrētu krāsu saistīts). Diemžēl, mūsdienās arī pieauguši vīrieši uz šādu pasākumu var atnākt iešļūcenēs, sandalēs, t-kreklos utml. Iemesli, tam var  būt dažādi, bet, lai pasākuma koptēls netiktu bojāts ar ikdienišķas ballītes piegaršu, nekautrējieties šo palūgt saviem vīrišķajiem viesiem. Dāmām ar šo neesmu novērojis problēmas – katra iespēja uzvilkt savu skaistāko kleitu tiek ar prieku arī realizēta.

 

Kāzu dienas plāns

Lai kāzu diena būtu sabalansēta iesaku pieturēties pie vienkārša, praksē pārbaudīta plāna – vakariņas pasniegt ap 18:00-19:00 un pirmo deju dejot ap 20:30-21:00. Viesiem svinību vietā nevajadzētu likt gaidīt jauno pāri ilgāk par 1,5h – 2h. Ja ir iespējams, tad 1h līdz 1,5h ir ļoti labi. 2h ir absolūtais maksimums, lai viesi nenogurtu. Ja svētki tiek svinēti darba dienā (vai nākamā diena ir darba diena), tad visu plānojiet dažas stundas agrāk –  mičošanu var ļoti labi veikt arī 22:00, jo ap pusnakti daudzi jau dosies mājās un 1:00 vai 2:00 naktī uz deju grīdas pavisam noteikti nesastapsiet to ballētāju bariņu, kuru Jūs tur sastaptu nedēļas nogales gadījumā. Sāciet ātrāk un pietiks laika visam, arī dejām.

 

Pirmā deja

Lai vai kādas būtu jaunā pāra attiecības ar dejošanu, es ļoti iesaku piedomāt pie šī un sagatavot kādu priekšnesumu. Tas ir tas, kas ļoti patīk viesiem un paliek atmiņā. Nav obligāti iemācīties fokstrotu vai džaivu, pat ne vīnes valsi, bet daži griezieni dejas laikā un/vai nobeigums ar saulesbrillēm un pāris soļiem no rokenrola būs tieši tas, kas liks publikai uzgavilēt un ar joni iekustinās arī pārējos dupsīšus uz dejošanu.

 

Vakara aktivitātes

Šis ir vakara vadītāja un dažreiz arī vedēju uzdevums. Svarīgi, lai, cik iespējams, saskanētu vakara vadītāja un publikas mentalitātes. Profesionāls vadītājs, protams, pielāgosies jebkurai publikai, BET vislabākais efekts tomēr būs katrai publikai atrast “savu” vakara vadītāju un te atkal ir vietā ieteikums par satikšanos dzīvē vai videozvanā ar vakara vadītāju – viņa iepazīšanu un iztaujāšanu par to, kāds ir viņa vadīšanas stils. Ieteiktu aprunāties ar vairākiem potenciālajiem vakara vadītājiem, lai saprastu, kurš Jums un Jūsu publikai būs visatbilstošākais.

 

Kopsavilkums

Necentieties izdarīt pārāk daudz. Labāk mazāk, bet kvalitatīvi – tas attiecas uz pilnīgi visu. Lai spētu izvelēties no daudzajiem variantiem katrā pozīcijā piezvaniet un aprunājieties ar vairākiem potenciālajiem pretendentiem – jau telefona saruna var atklāt ļoti daudz par Jūsu simpātijām vai antipātijām pret šo cilvēku. Sarakste un bildes, tāpat kā online vai pat pazīstamu cilvēku atsauksmes var būt mānīgas. Svarīgi ir tieši tas, kā Jūs jūtaties šo cilvēku klātbūtnē. Vēlams ir veselīgs kontakts ar ikvienu – vedējiem, fotogrāfu, vadītāju, mūziķiem, ēdinātājiem, viesu nama saimniekiem utt. Intuīcija un sirds nemelo, cenas un bildes gan. Un visbeidzot – 50% no kāzu dienas skaistuma un 100% no izmaksām rada gatavošanās pasākumi pirmskāzu periodā, bet atlikušos 50% (un es nepārspīlēju) šīs dienas skaistuma veido spontānās emocijas un improvizācija, kuras nemaksā neko, bet kuras ir jārada pašiem ar atbilstošu noskaņošanos un ļaušanos šim emocionālajam rituālam. Lai Jums viss izdodas!