KĀZU VAKARA VADĪTĀJS UN DJ

Skaistākā mūža diena! Patiesi smaidi, gardi smiekli un krāšņi dekori gan ēdami, gan neēdami ir tie, kas piepilda šo dienu no viena rīta līdz otram. Diena, kurā jūsu krāsās ielīmēt var visu – no romantiskiem tostiem līdz Prāta Vētras šovam? Kāzu vakara vadītājs ir šīs jūsu mūža skaistākās dienas vizītkarte. Kādu vizītkarti jūs vēlaties savai dienai?

Par skaņu, gaismu un DJ piedāvājumu vairāk atradīsies DJ sadaļā. Tāpat arī aicinu apmeklēt Facebook un Instagram profilus svaigākam ieskatam manā pasākumu dzīvē. Neprofesionālus video ar manu dalību var apskatīt šeit VIDEO sadaļā. Bet, ja Netflix ir jau apnicis, tad zemāk atradīsiet vairāku minūšu lasāmvielu ar ne pārāk īsu manu 200+ kāzu vadīšanas pieredzes apkopojumu.

SVINĪBU VIETA

Vietai jābūt ērtai priekš paredzētajām svinībām – pietiekami plašai un ar iespējām elastīgi pielāgoties jūsu vajadzībām (sagaidīšanas galds/zona, patvērums lietus gadījumā utt). Īpaši jāpiedomā pie pareiza lietu novietojuma – deju placis (vismaz 5m x 5 m) un vieta DJ/muzikantiem (vismaz 2m x 2m). Turklāt jāņem vērā, ka arī dekorācijas prasa savu platību – ziedi, dāvanu galds utml. Ja deju grīda ir plānota atsevišķā telpā vai zonā – noteikti par to pabrīdiniet vakara vadītāju un muzikantus, jo viņiem ir jāieplāno kas, kā un kur skanēs, tāpat kā noteikti noskaidrojiet vai muzikantiem būs jumts virs galvas, ja deju grīda ir ārpus svinību zāles – lietus gadījumā viss pasākums var pēkšņi apstāties, jo neviens muzikants nepakļaus savu skaņas tehniku izmirkšanas riskam. Vecākus cilvēkus vai ģimenes ar bērniem sēdiniet klusākajā galda galā, bet galvenos ballētājus – skaļākajā.

ĒDINĀŠANA

Vienmēr ieteiktu izvēlēties labāk vienkāršāku ēdienu, bet ar augstāku izpildījuma kvalitāti (garšu, apkalpošanu, servisu) nekā izsmalcinātāku ēdienu ar zemāku izpildījuma kvalitāti. Varbūt, pirms izvēles izdarīšanas ir iespējams pasūtīt nelielu banketu ģimenes sestdienai mājās no potenciālajiem ēdinātājiem vai apmeklēt viņu apkalpoto kafejnīcu/restorānu. Pievērsiet uzmanību arī detaļām – piemēram, vai ēdinātāji atbildēs arī par alkoholisko dzērienu izlikšanu uz galdiem un vīna atvēršanu? Jo, situācija, kad ir pateikts pirmais tosts, un būtu jāsaskandina glāzes, bet to nevar izdarīt, jo alkohols ir kastēs kādā blakus telpā, Jums pašiem sagādās satraukumu un neērtus brīžus. Padomājiet par to, lai par katru pozīciju attiecībā uz ēdieniem un dzērieniem būtu kāds atbildīgais (tas tik pat labi var būt arī, piemēram, vedējtēvs vai kāds no viesiem, kurš Jums palīdz) un viņš zinātu, kurā mirklī, kas viņam jāizdara.

VAKARA VADĪTĀJS

Šī persona dod Jūsu pasākumam “seju”. Viņš vai viņa būs tas, kurš atradīsies notikumu centrā vai tuvu tam gandrīz visu pasākuma laiku un tāpēc ir jo īpaši svarīgi, lai Jums šī persona simpatizē un ir sirdij un prātam tuva. Lai to noskaidrotu –noteikti iesaku satikt potenciālo kandidātu/-us dzīvē vai aprunāties ar videozvana starpniecību – ieraudzīt, sadzirdēt un sajust – vai šo cilvēku jūs vēlaties kā savu kāzu prezentētāju. Nepažēlojiet tam laiku un uzmanību! Balss tembrs, valoda, harizma, intelekts, stāja, humora izjūta, jūsu savstarpējā sapratne utt. Tas viss ir tas, kas veido auru un kam Jums būtu jāpatīk no šī cilvēka, lai Jūs priecātos viņu redzēt savā un savu viesu priekšā. Viņš ir Jūsu kāzu vizītkarte dzīvā izpildījumā. Vakara vadītājs ir kā komandas kapteinis vai diriģents, kuram jāredz kopaina, jāspēj sajust publikas noskaņojums un vēlmes. Tas viss, protams, nāk ar pieredzi, tomēr arī mazāk pieredzējis vadītājs var labi novadīt pasākumu, ja viņš tam nododas no sirds. Jaunāks kāzu vadītājs, iespējams, būs ar lielāku enerģiju – būs gatavs nepārtraukti “spridzināt”, bet, iespējams, viņam vai viņai nebūs vēl prasme sajust brīdi, kad paklusēt vai apstāties utml. Pieredzējušākam vadītājam, savukārt, varbūt, vairs nebūs tādas enerģijas un atdeves kā viņam pašam bija agrāk, toties būs krietna pieredze un precīzāks vakara izpildījums. Spēcīgs vadītājs, noteikti arī ir gana dārgs prieks – būs jāmaksā vai nu par viņa vārdu, vai pieredzi, bet kopumā es ticu, ka šī ir vislabākā cenas/ieguvuma izdevumu pozīcija jebkurā pasākumā, jo ar salīdzinoši mazākiem izdevumiem ir iespējams pasākumu pacelt pilnīgi citā līmenī. Es kā vakara vadītājs vienmēr cenšos parūpēties, lai jaunajam pārim un vedējiem kāzas būtu svētku nevis darba diena.

MUZIKANTI UN DJ

Šī ir lieta, kas parasti vilšanos nesagādā, lai gan vieni un tie paši muzikanti vai DJ var sniegt diezgan atšķirīgu uzstāšanos. To var abpusēji ietekmēt pasākuma kopējā atmosfēra un publikas aktivitāte. Lai ar muzikantiem viss izdotos, parūpējieties par viņiem – paēdiniet viņus 🙂 un ļaujiet sākt darbu pietiekami laicīgi (ap 20:00 – 21:00), jo, ja muzikantu pirmā uzstāšanās ir tikai 22:00 vai vēlāk, viņi var būt neapmierināti, ka balle kavējas un attiecīgi arī ilgāk būs jāspēlē. Iesaku izrunāt arī par fona mūziku vakariņu laikā un vadīšanas/muzicēšanas starplaikos. Visādi citādi labi muzikanti nereti ar šo grēko nepievēršot tam pienācīgu uzmanību, bet pasākuma atmosfēru tas ietekmē pietiekami nozīmīgi. Tāpēc, lai neatbilstoša fona mūzika radītu kaut kādā veidā nepatīkamu atmosfēru (par skaļu, par klusu, neīstās dziesmas utml.), pārliecinieties, ka personāžs/-i ir gana nopietns sava amata meistars, lai nebūtu tā, ka kāzu dienā pie jums ierodas kāds tīnis ar pūkainu bārdiņu, laptopu padusē un pāri pļerkšķošām skandām. DJ būtu jābūt ar zināmu standarta aprīkojumu, noteikti vēlams arī ar gaismu efektiem un bezvadu mikrofonu, ko piešķirt vakara vadītājam. Labs DJ var ballīti “iegriezt” absolūti ne sliktāk par dzīvo mūziku, citreiz pat labāk, bet viņam tiešām ir jābūt DJ kurš saprot savu darbu un attiecas pret to nopietni. Es pats arī esmu pieejams kā DJ – gan atsevišķi, gan abi kopā (vakara vadītājs + DJ).

FOTOGRĀFS UN VIDEO OPERATORS

Labs fotogrāfs ir tāds, kurš ir tikpat kā nemanāms, bet reizē ir turpat blakus un prot noķert īstos mirkļus. Fotogrāfiem-iesācējiem vairāk ir raksturīgs pārspīlējums – viņi nereti ir redzami pārāk bieži un pārāk daudz. Protams, tas viss ir cenšoties savu darbu izdarīt pēc iespējas labāk, bet kopumā tas traucē viesiem vērot jauno pāri un pasākumu īpaši neizdaiļo fakts, ka jaunajam pārim kā pielipis visu laiku spieto apkārt fotogrāfs. Labākie fotogrāfi prot noķert mirkļus no malas, jo kāzas pašas par sevi nav fotosesija. Fotosesiju, protams, var izdalīt atsevišķi gan vedēju organizētā izbraucienā pēc ceremonijas, gan vakara gaitā, bet visu šo skaisto un piesātināto dienu pārvērst par nepārejošu fotosesiju nebūtu gan vēlams. Fotogrāfam (tāpat kā vadītajam utt.) būtu jāsaprot, ka viņš nav galvenais šajā dienā – viņam ir jādarbojas jaunā pāra un viesu interesēs. Piemēram, nevajadzētu likt gaidīt 50 cilvēkiem neplānotas liekas 20 minūtes, kuri nereti karstumā, ar bērniem un/vai ziediem jau tā ir mazliet saguruši kaut kur stāvot un gaidot atbraucam jauno pāri, lai tikai fotogrāfs varētu safotogrāfēt bildes pie nākamā siena ruļļa vai ozola. Tam ir jāparedz laiks jau gatavojot dienas plānu un par jebkuru novirzi no tā būtu jāinformē vedēji un/vai vadītājs, lai tie tālāk varētu informēt viesus, jo paša jaunā pāra un vedēju interesēs ir apmierināti viesi, kuri vēlāk vakarā ir gatavi piedalīties svinībās, dejās un aktivitātēs.

VEDĒJI

Ļoti, ļoti svarīga kāzu daļa. Nereti vedēji ir šī pasākuma lielākie darbarūķi, kuriem ir plašākā atbildība un visvairāk pienākumu. Šie cilvēki arī parasti ir diezgan cieši saistīti ar vakara vadītāju. Atkarībā no situācijas, izvēloties vakara vadītāju, vedēju viedoklis arī varētu būtu jāņem vērā, jo, varbūt, jūsu gadījumā tieši viņi ar vakara vadītāju strādāsies un komunicēs visvairāk. Laba doma ir uz pirmo tikšanos ar potenciālo vakara vadītāju paņemt līdzi arī pašus vedējus, dažreiz var pat ļaut viņiem pašiem atrast piemērotu vakara vadītāju. Vedējus es varētu iedalīt divās grupās – klusie, čaklie darba rūķīši (apmēram 90% gadījumu) un atraktīvie, aktīvie pusvadītāji (dzimuši, lai publiski darbotos un uzstātos – apmēram 10% gadījumu). Otrajā gadījumā ir īpaši svarīga vedēju un vakara vadītāja komunikācija, jo divi kapteiņi uz viena kuģa nav nepieciešami un ir visiem ir nesteidzīgi jāaprunājas un jāsaprot vienam otru, lai katrs varētu iedot pasākumam savu pievienoto vērtību un vedējiem tāpat kā vakara vadītājam būtu iespēja izlikt savu radošo enerģiju viesu priekam. Kopumā gan tas ir diezgan liels retums, kad ir iespēja izvēlēties kādu no sev tuvajiem cilvēkiem ar šādu talantu un vēlmi (runāt un uzstāties publiski), tāpēc lielākajā daļā gadījumu, vakara vadītājs būs ļoti noderīgs vakara papildinājums, vai es pat nebaidītos teikt – vakara mugurkauls. Par vedējiem es ieteiktu izvēlēties cilvēkus, kuriem neskaitot Jūsu personiskās simpātijas un saikni ir reizē arī pietiekoši daudz brīvā laika un kuri patiesi priecāsies par viņiem uzticēto atbildību nevis to darīs tikai tāpēc, ka ir neērti atteikt. Un vienmēr atcerieties – kad izvēle ir veikta – uzticieties viņiem un atbalstiet viņus, jo tas ir milzīgs apjoms laika un darba, kuru viņi ziedo jūsu kāzu dienai. Esiet pateicīgi! 🙂 …kā arī – nebaidieties ņemt palīgus – daudzus mazos darbiņus var uzticēt citiem cilvēkiem – draugiem un radiem. Viņi būs priecīgi, ka viņiem arī tiek kāds no uzdevumiem priekš jūsu lielās dienas.

JAUNAIS PĀRIS

Man ir arī ieteikumi pašam jaunajam pārim 🙂 Proti, jūs kāzu dienā esat Visuma Centrs. Viss, kas notiek, notiek jūsu dēļ un jūsu vārdā – būtu ļoti vēlams jums tam atbilstoši jānoskaņoties. Kāzu dienā jums ir lieliskas iespējas pozitīvi ietekmēt pasākumu – viesi redz, dzird un jūt jauno pāri. Ja jūs būsiet noskaņojušies brīvi, pozitīvi un svinīgi, šī diena tieši tā arī izdosies, jo to pamanīs un izjutīs pilnīgi visi – pirmkārt, vedēji, otrkārt, viesi, treškārt, pasākumu atbalstošais personāls. Savukārt, ja jūs kaut kādu iemeslu dēļ būsiet sadrūmuši, pārāk satraukušies vai pārāk klusi un kautrīgi, kā ķēdes reakcija šī enerģija pāries uz citiem. Ja nepieciešams – uztaisiet ģenerālmēģinājumu aizbraucot uz svinību vietu vai ieejot baznīcā/dz.s.nodaļā, kur notiks ceremonija. To ir vieglāk pateikt nekā izdarīt, bet vismaz centieties un tad jau viss izdosies. Stresiņš un adrenalīns būs jebkurā gadījumā, bet pieejot tam ar smaidu to visu var brīnišķīgi novirzīt pareizajā virzienā, kas pasākumu izdaiļos un padarīs patiesi dzīvu un pozitīvu.

VIESI

Viesi ir Jūsu kvēli atbalstītāji, liecinieki un emociju veidotāji kā arī potenciālās problēmas 🙂 Jauki, pozitīvi viesi ir katra pasākuma organizatora sapnis. Lielākā daļa cilvēku ir kopumā pozitīvi noskaņoti un priecājas par visu ko viņiem šī diena piedāvā. Bet, pēc proporcionalitātes principa, katrā sociālajā grupā parasti ir arī kāds revolucionārs vai piketētājs, kuram neatkarīgi no pasākuma kvalitātes ir asinīs “visu izdarīt pa savam” un nereti šie cilvēki to dara gana skaļi, piesaistot pārējo uzmanību. Pirmkārt, apdomājieties, vai šos cilvēkus ir obligāti jāaicina uz Jūsu kāzām? Otrkārt, ja neplānoti kāds par tādu kļūst pasākuma gaitā – jaunajam pārim ir visas tiesības šim/šiem personāžiem aizrādīt par viņu uzvedību. To var izdarīt pietiekoši pieklājīgi, bet reizē nepārprotami. Tādu viesu nav daudz un negadās bieži, bet, ja tomēr gadās, tad nejūtot robežas viņi var sabojāt pat citādi vislieliskāko pasākumu un jaunais pāris vai vedēji būtu tie, kuri var viņus apturēt vislabāk ar korektu, bet nepārprotamu aizrādījumu.

KĀZU DIENAS PLĀNS

Lai kāzu diena būtu sabalansēta iesaku pieturēties pie vienkārša, praksē pārbaudīta plāna – vakariņas pasniegt laika posmā no 17:30 līdz 19:00, pirmo deju dejot ap 20:00-21:00. Ipaši svarīga piebilde – viesiem svinību vietā nevajadzētu likt gaidīt jauno pāri ilgāk par 2 stundām. Ja ir iespējams, tad 1,5 stundas ir ideāli. Ja pēc svētkiem nākamā diena ir darba diena, iesaku visu plānot dažas stundas agrāk –  mičošanu var ļoti labi veikt arī 22:00, jo ap pusnakti daudzi jau vēlēsies doties mājās un 1:00 vai 2:00 naktī uz deju grīdas pavisam noteikti nesastapsiet to ballētāju bariņu, kuru Jūs tur sastaptu nedēļas nogales gadījumā. Sāciet ātrāk un pietiks laika visam, arī dejām.

PIRMĀ DEJA

Lai vai kādas būtu jaunā pāra attiecības ar dejošanu iesaku vismaz nedaudz piedomāt pie šī Jūsu nelielā priekšnesuma. Pārspīlēt gan nevajag, jo uzliekot sev pārāk augstu latiņu, visu vakaru līdz dejai būs nevajadzīgs, lieks satraukums. Vienkārši nedaudz piedomājiet pie tā, kā jūs to darīsiet un kā pasniegsiet saviem viesiem – tā, lai jums pašiem būtu interesanti un viesi to novērtēs.

VAKARA AKTIVITĀTES

Šī, protams, ir vakara vadītāja atbildība un spēles laukums. Vakara vadītājs plāno un realizē vakara plānu sabalansējot dažādas emocijas – smieklu un romantiskās. Es, kā vakara vadītājs, vēl neesmu izticis nevienā pasākumā bez improvizācijas – neparedzētas situācijas, joki un viesu reakcija ir liels izaicinājums, bet reizē arī katra pasākuma “odziņa”, kas raksturo tieši jūsu svinības. “Uz papīra” viss var izskatīties vienā formā, bet dzīvē tas var būt pilnīgi citādāk. Te tad arī rodas vajadzība pēc kāda, kurš to vismaz nedaudz var paredzēt un pozitīvi tikt galā ar neparedzamo.

KĀZU DATUMS

Skaists datums ir jauka lieta, bet ieteiktu nepiedēvēt tam pārāk lielu lomu, jo kopumā neesmu novērojis tam īpaši lielu vērtību pašu jaunlaulāto acīs kāzu dienā vai pēc tās. Parasti jau uzreiz pēc tā izvēles par to arī aizmirst. Toties, sākotnēji izvēloties kāzu datumu, tas tiek nereti pārspīlēti specifiski meklēts un var radīt liekas raizes. Populārie datumi (līdzīgi cipari, vai vienkārši jūlija/augusta nedēļas nogales) vienmēr būs aizņemtāki visiem, līdz ar to arī – grūtāk atrast katras pozīcijas pakalpojuma sniedzēju. Bet, ja to dara savlaicīgi (vismaz pus gadu iepriekš, bet vēlams – jau gadu iepriekš), tad problēmām nevajadzētu būt. Kā arī gribu iedrošināt apsvērt domu par tieši netradicionālo gadalaiku un datumu izvēli, jo tajos būs daudz iespēju noorganizēt Jūsu pasākumu pavisam citā gaisotnē kā ierasts un, varbūt, tieši zelta rudens, stindzinošs sals vai pavasara pirmais zaļums būs tas, kas Jūsu kāzām piešķirs daļu no unikalitātes.

KOPSAVILKUMS

Necentieties izdarīt pārāk daudz. Labāk mazāk, bet kvalitatīvi – tas attiecas uz pilnīgi visu. Lai spētu izvelēties no daudzajiem variantiem katrā pozīcijā piezvaniet un aprunājieties ar vairākiem potenciālajiem pretendentiem – jau telefona saruna vien var atklāt ļoti daudz par jūsu simpātijām vai antipātijām pret šo cilvēku, vietu vai pakalpojumu. Sarakste un bildes, tāpat kā online vai pat pazīstamu cilvēku atsauksmes var būt mānīgas. Ieklausieties visos, bet lēmumu pieņemiet paši! Jo svarīgi ir tas, kā Jūs jūtaties šo cilvēku klātbūtnē. Vēlams ir veselīgs kontakts ar ikvienu – vedējiem, fotogrāfu, vadītāju, mūziķiem, ēdinātājiem, viesu nama saimniekiem utt. Intuīcija un sirds nemelo, cenas un bildes gan. Un visbeidzot – 50% no kāzu dienas skaistuma un 100% no izmaksām rada gatavošanās pasākumi pirmskāzu periodā, bet atlikušos 50% (un es nepārspīlēju) šīs dienas skaistuma veido spontānās emocijas un improvizācija, kuras nemaksā neko, bet kuras var radīt paši ar atbilstošu noskaņošanos un ļaušanos šim emocionālajam rituālam.

Lai jums abiem viss izdodas!